2020/03/27

Kviečiame taikyti įsipareigojimų vykdymo moratoriumą

Šiuo metu Lietuvos verslas susiduria su finansiniais sunkumais – mažėja apyvartos, lūžta tiekimo grandinės ir dėl COVID-19 pandemijos valdymo iššūkių objektyviai sunku prognozuoti tokios situacijos trukmę. Be to, šiuo laikotarpiu, skirtingai nei, pvz., 2008 m. krizės metu, rizika auga ypač greitai, todėl nemaža dalis praeitą savaitę sėkmingai veikusių įmonių šiandien turi likvidumo problemų.

Vyriausybė yra patvirtinusi ekonomikos skatinimo planą, dalis priemonių daugiau ar mažiau sėkmingai įgyvendinama. Ko dar galima imtis?
 
Šiuo metu viešoje erdvėje nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui siūloma imtis nemokumo: bankroto ar restruktūrizavimo procesų.
 
Tie procesai tikrai veiksmingi ir geri „taikos“ sąlygomis, tačiau šiuo metu nėra laiko deryboms, ilgiems planų ruošimams ir svarstymams – proceso pradžioje buvusi situacija neabejotinai bus kitokia jo pabaigoje. Dėl to reikalinga koreguoti Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymą (JANĮ), nustatant dėl COVID-19 pandemijos daugiausia sunkumų patiriančioms įmonėms „moratoriumą“ – bent dalies įsipareigojimų ir visų išieškojimų sustabdymą.
 
Taip pat reikia laikinai įšaldyti JANĮ straipsnių, susijusių su įmonių vadovybės pareiga inicijuoti nemokumo procesus, galiojimą – dabar visi sunkumus patiriančių įmonių vadovai be to, kad turi maksimaliai koncentruotis į verslo ir darbo vietų išsaugojimą, dar turi bijoti ir galimų asmeninių pasekmių už nesavalaikį bankroto iškėlimą. Siūlome, kad tokios priemonės galiotų ne tik karantino metu, bet mažiausiai ketvirtį po jo pabaigos.
 
Konkrečius pasiūlymus valstybėms narėms dėl nemokumo teisinio reguliavimo išdėstė Europos restruktūrizavimo ir nemokumo teisės konferencija (CERIL), padariusi didelį indėlį į ES nemokumo reguliavimo reformą (https://www.ceril.eu/31806-news/ceril-statement-2020-1).
 
Tokias rekomendacijas yra įgyvendinusios eilė ES valstybių, tame tarpe – Austrija, Vokietija, Italija, Graikija, Ispanija ir kt.
 
Raginame Vyriausybę skubiai apsvarstyti analogiškų priemonių taikymą, o verslą – palaikyti šią iniciatyvą.

Useful

Siųstis
Prastova ir kiti patarimai darbdaviui
Atnaujinta 2020-04-06

Susiję įrašai