2020/03/16

Ar reikia mokėti nuomą karantino metu?

Karantino laikotarpiu Vyriausybė uždraudė parduotuvių, prekybos ir pramogų centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių pardavimą veiklą, taip pat  – turgaviečių (išskyrus maisto) veiklą.

Ką daryti patalpų, kuriose vyko tokia veikla, nuomininkams ir nuomotojams?

Viešoje erdvėje galima rasti įvairių „patarimų“ nemokėti nuomos, nutraukti nuomos sutartis ir pan. Būkite atidūs! Teisėje iš esmės yra retas vienareikšmis reguliavimas, nevienareikšmis ir COVID-19 ir jo įtakos (bei reakcijos į jį) vertinimas.

Nesiplečiant į teorines diskusijas, reikia žinoti, kad Vyriausybės nustatyto draudimo laikinai vykdyti tam tikrą veiklą nuomininkas automatiškai negali laikyti nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybe (CK 6.212 str.). Taigi, nuomininkai dėl COVID-19 negali automatiškai nustoti mokėti nuomos mokesčio, nebent tokia galimybė buvo numatyta nuomos sutartyje (o tai tikrai mažai tikėtina).

Kodėl COVID-19 nuomininkui nėra force majeure?

Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, finansinės prievolės vykdymas (o tokia ir yra pareiga mokėti nuomą) tiesiogiai nepriklauso nuo dabar Lietuvoje nustatytų draudimų, o finansinės padėties blogėjimas Civiliniame kodekse dar ir atskirai nurodomas kaip aplinkybė, kuri nėra force majeure.

Tad ką daryti?

Civilinis kodeksas leidžia inicijuoti sutarties modifikavimą (keisti susitarimą dėl nuomos), kai sutarties vykdymas vienai iš šalių labai pasunkėja iš esmės pasikeitus aplinkybėms (CK 6.204 str., 6.487 str. 1 d., 6.498 str.). Dėl to nuomininkams rekomenduojame:

  1. Peržiūrėti nuomos sutartį ir išsiaiškinti, ar joje nėra sąlygų, ribojančių CK 6.204 str. taikymo;
  2. Kuo skubiau kreiptis į nuomotoją el. paštu su prašymu pakeisti sutartį (pavyzdžiui, sumažinti nuomos mokesčio dydį, atidėti nuomos mokesčio mokėjimo terminus, netaikyti nuomos mokesčio ir pan.), nurodant, jog sutarties vykdymas dėl COVID-19 plitimo ir/ar Vyriausybės priimtų ribojimų yra iš esmės apsunkintas ar neįmanomas;
  3. Nepavykus su nuomotoju pasiekti susitarimo – kreiptis į teismą, prašant (i) nutraukti sutartį, arba (ii) pakeisti sutarties sąlygas, ginčo metu prašant taikyti reikiamas laikinąsias apsaugos priemones.

Useful

Siųstis
Prastova ir kiti patarimai darbdaviui
Atnaujinta 2020-04-06

Susiję įrašai